Jak zacząć oszczędzać na lepszą przyszłość?

Lokaty, to po kontach rozliczeniowo – oszczędnościowych jeden z najpopularniejszych produktów banków. Wiele ludzi uważa je za najlepszy sposób na przechowywanie swoich pieniędzy, kiedy tylko wpadnie im w ręce trochę więcej gotówki. Powoli jednak oszczędzanie czy inwestowanie pieniędzy staje się nie tylko dodatkiem, ale wręcz koniecznością. Ludzie nie wierzą już w emerytury i zaczynają sami dbać o swoją przyszłość.

Bezpieczna starość

Młodzi ludzie wiedzą już, że niewielkie są szanse na uzyskanie przez nich w przyszłości emerytury. Kiedy odejdą w przyszłości z pracy, ZUS raczej nie wypłaci im tych pieniędzy, które dla nich odkładał. Dlatego też tyle osób zaczyna odkładać pieniądze na emeryturę na własną rękę. Pomagają w tym lokaty bankowe. Możemy na nich złożyć jakąś kwotę pieniędzy, a ta przez parę miesięcy czy nawet lat pracuje na zyski. Po tym czasie można wypłacić ją powiększoną o odsetki. To jeden z podstawowych produktów, pomagających w zbudowaniu kapitału na starość.

Rozsądne oszczędzanie

Lokaty należą do tego rodzaju produktów inwestycyjnych, które są bezpieczne. Nawet jeśli nagle spadnie wartość papierów wartościowych, nasze pieniądze pozostaną tam w takiej samej kwocie. Nie ma ryzyka straty czy kosztownej pomyłki, jak w przypadku innych inwestycji. Żeby jednak uzyskać więcej odsetek, potrzeba sporo czasu i większych kwot pieniędzy. Kwoty, jak wiadomo, zależeć będą od naszych możliwości. Niewiele zarobimy na 100 zł odłożonych na kilka miesięcy. Dlatego warto opracować sobie pewien plan oszczędności.

Rodzaje dostępnych lokat

lokata-wyborObecnie banki proponują nam lokaty bankowe na krótki i długi termin. W przypadku krótkoterminowych jest to okres maksymalnie roku, często nawet krótszy. Długoterminowe dotyczą już okresów po kilka lat. Lokaty różnią się od siebie również kapitalizacją odsetek. Oznacza to częstotliwość ich dopisywania do podstawowej kwoty wpłaconej na lokatę. Najkorzystniejsza jest częsta kapitalizacja. Pozwala ona na regularne sprawdzenie, ile dokładnie wynoszą nasze oszczędności.

 

Wybór niemal dla każdego

Ponieważ istnieje spore zapotrzebowanie na lokaty, istnieje wiele ich ofert. Każdy bank proponuje po kilka różnych rodzajów lokat i innych sposobów oszczędzania. To sprawia, że jest w czym wybierać i bez problemu można dopasować dany produkt do swoich potrzeb. Wybierając go jednak, bierzmy pod uwagę dokładne warunki każdej oferty. To pozwoli uniknąć rozczarowania czy zaskoczenia.