Pożyczka gotówkowa – co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku

Pożyczki gotówkowe wydają się być idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, której nagle zabrakło gotówki a pojawił się u niej pilny wydatek. Większość pożyczek ma dość przejrzyste warunki, jest dostępna i wystarczy niewiele formalności aby je otrzymać. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Obecnie na naszym rynku pożyczek gotówkowych na atrakcyjnych warunkach udzielają klientom tylko SKOKi i banki. Charakterystyczne dla tych produktów finansowych jest to, że nie wymagają one żądnych dodatkowych zabezpieczeń, poza szczególnymi przypadkami, w których bank oczekuje poręczenia lub weksla.

Co ciekawe, pożyczki gotówkowe udzielane są najczęściej na okres krótszy niż w przypadku kredytów hipotecznych. Aby je otrzymać, należy spotkać się z doradcą finansowym i być w stanie spełnić wszelkie formalności – posiadać dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. Jeśli pożyczka dotyczy mniejszej kwoty, może zdarzyć się tak, że bank będzie wymagał jedynie dokumentu, który zaświadczy o wysokości otrzymywanych dochodów. W każdym przypadku trzeba liczyć się z możliwością sprawdzenia przez bank naszej zdolności i historii kredytowej, a także potwierdzenia dochodów w dziale kadr firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Jeśli mówimy jednak o pożyczkach gotówkowych, które udzielają firmy pozabankowe, przeszłość kredytowa klienta ma dużo mniejsze znaczenie.

Prawo stanowi, że od każdej umowy o pożyczkę gotówkową możemy odstąpić bez podawania przyczyn i bez konsekwencji w ciągu 14 dni. Zwracane jest również ubezpieczenie, jeśli dokupiliśmy je do pożyczki.

Co wart mieć na uwadze, wybierając spośród oferty pożyczek gotówkowych w różnych bankach? Najważniejszym czynnikiem jest na pewno wysokość oprocentowania, maksymalna kwota pożyczki, o którą można ubiegać się w danej instytucji, lecz nie mniej ważne są dodatkowe prowizje i opłaty oraz warunki spłaty. Banki zwykle nie udzielają pożyczek na kwoty większe niż 150000 złotych i na okres dłuższy niż 10 lat. Ich cel jest dowolny, nie może jednak dotyczyć działalności gospodarczej. Warunki spłaty zostaną nam zaproponowane na podstawie naszej zdolności kredytowej i tego, jak została ona oceniona przez bank.