Wybieramy dobre konto osobiste

Do wyboru konta osobistego należy przygotować się tak samo, jak do wyboru każdej innej rzeczy, która ma nam posłużyć przez dłuższy czas. W końcu to tam będziemy trzymać pieniądze, to jego będziemy używać do opłacania rachunków, gromadzenia oszczędności, wypłacania pieniędzy. Każdy ma trochę inne potrzeby i oczekiwania, więc nie warto sugerować się reklamami, tylko wybrać konto, które będzie dopasowane właśnie do nas i do naszego stylu życia. Przypadkowa decyzja, wybór pierwszego lepszego banku może nas sporo kosztować i narazić na różne nieprzyjemności. Dlatego warto skorzystać z porównywarki lub rankingów kont osobistych, ale jednocześnie zadać sobie kilka pytań i zastanowić nad odpowiedziami:

  • Czy będziemy płacić kartą, jak często, ile wtedy zwykle wydajemy?
  • Czy potrzebujemy nieograniczonego dostępu do bankomatów?
  • Czy potrzebny będzie nam dostęp do konta przez internet?
  • Czy chcemy mieć konto połączone z kontem oszczędnościowym?
  • Czy zamierzamy korzystać z przelewów zagranicznych?

Ustalenie takich oczekiwań wobec konta sprawia, że wybór banku staje się prostszy. Jednak każdy bank ma zwykle w ofercie kilka różnych typów kont.

Wybór konkretnego konta

strzalka-wyborBanki oferują często konta całkowicie darmowe, ale też pojawiają się konta darmowe po spełnieniu określonych wymogów, np. wpłynięcia na konto pewnej sumy czy zapłacenia kartą za zakupy na kwotę powyżej pewnego pułapu. Warto się temu przyjrzeć i zastanowić, czy na pewno spełnimy dany warunek. Zwracajmy uwagę na opłaty za prowadzenie konta, za kartę płatniczą, na dostępność bankowości internetowej, możliwość wykonywania przelewów o każdej porze, dostępność bankomatów (także za granicą, jeśli często podróżujemy).

 

 

Zawsze warto sprawdzić

Klient, który wybiera konto bez sprawdzenia wszystkich informacji o nim, może się zwyczajnie naciąć. Miesięczne opłaty nie są drogie, zwykle to 2,50 zł czy nawet 10 zł, ale jeśli podsumujemy to po roku, okaże się, że kwota jest całkiem zauważalna. Weźmy też pod uwagę, że z konta bankowego zwykle korzystamy całe lata, więc w taki sposób kwota oddawana bankowi robi się jeszcze większa. Korzystanie z rankingu kont bankowych powinno nam pomóc uniknąć takiej sytuacj