Dom i mieszkanie

Jak rozłożyć oświetlenie w domu?

Zanim wybierzesz swoje oprawy oświetleniowe, ważne jest, aby zrozumieć trzy różne typy oświetlenia, które są dla Ciebie dostępne i które najlepiej sprawdzą się w Twojej przestrzeni. Może potrzebujesz oświetlić całą przestrzeń, a może szukasz najlepszej lampki do czytania, tak czy inaczej pomożemy Ci dowiedzieć się, które oświetlenie pomoże zabłysnąć Twojemu domowi.

Oświetlenie otoczenia

Każda przestrzeń potrzebuje podstawowego źródła światła, które komfortowo oświetla całe pomieszczenie, zwanego również oświetleniem ogólnym. To najczęściej spotykane oświetlenie w domach. Po włączeniu zapewnia dostateczną ilość światła, aby widzieć pomieszczenie i chodzić po nim o każdej porze dnia. Oświetlenie pochodzi zwykle z większych opraw oświetleniowych umieszczonych na środku pomieszczenia, takich jak żyrandole. Zawiera jednak również zestawy opraw wpuszczanych lub podtynkowych. Oświetlenie ogólne to świetny punkt wyjścia dla każdego pomieszczenia, w którym brakuje ogólnego źródła światła.

Gdzie umieścić oświetlenie otoczenia:

Każdy pokój w domu
Centrum każdego pokoju
Bliżej sufitu, aby zapewnić odpowiednią dyfuzję

Oświetlenie zadaniowe

To oświetlenie przydaje się podczas wykonywania określonych zadań, takich jak czytanie, gotowanie i pielęgnacja. Gdy słońce zachodzi, oświetlenie zadaniowe staje się ważne, ponieważ w Twojej przestrzeni brakuje naturalnego blasku światła słonecznego, a oświetlenie otoczenia działa intensywniej. Lub załóżmy, że wyłączyłeś światła otoczenia i zostawiłeś włączone światła zadaniowe, aby uzyskać bezpośrednie światło w określonym obszarze, ale nie w całym pomieszczeniu. Ten rodzaj oświetlenia można osiągnąć poprzez lampy stołowe, podłogowe, wiszące, kinkiety, oświetlenie podszafkowe i wpuszczane.

Gdzie umieścić oświetlenie zadaniowe:

Obok twojego łóżka
Nad zlewem kuchennym
Nad szafką w łazience

Oświetlenie akcentujące

Jako ostatnia warstwa, ten rodzaj oświetlenia dodaje wykończenia, uwydatniając określone szczegóły Twojej przestrzeni, takie jak specjalne grafiki lub elementy architektoniczne, które przyciągają uwagę. Typowe typy lamp akcentujących to kinkiety ścienne, naświetlacze, oświetlenie wpuszczane lub oświetlenie szynowe. Umieszczenie dwóch kinkietów ściennych po obu stronach kominka zwraca uwagę na architektoniczne piękno domu, tworząc jednocześnie dramatyczny nastrój.

Gdzie umieścić oświetlenie akcentujące:

Wokół detalu architektonicznego
Nad Twoim ulubionym obrazem
Wewnątrz wycięcia w ścianie
Nad regałem

Oświetlenie akcentujące może wydawać się luksusem, ale nie musisz na to rozbijać banku. Umieszczenie małej lampy stołowej na konsoli podkreśli zdjęcia i inne elementy wystroju za ułamek tego, ile kosztuje instalacja akcentującego kinkietu.

Dodaj komentarz