Posiadanie ogrodu jest okazją do uprawiania własnych roślin i posiadania własnego ogrodu warzywnego. Każdy ogrodnik w tym czy innym czasie chciałby skorzystać z dobrodziejstw szklarni.
Ta struktura jest idealna do wykorzystania ciepła i światła słonecznego do stworzenia mikroklimatu, który sprawi, że rośliny będą szczęśliwe. W takim klimacie plony są wyższe i można cieszyć się hojnymi zbiorami.
Nie wiesz jednak, który model wybrać i jaki materiał najlepiej nadaje się do małej szklarni ogrodowej. Oto jak pomóc Ci w wyborze szklarni!
Różne rodzaje szklarni.
Szklarnia tunelowa.
Jego stalowa konstrukcja sprawia, że jest to idealna szklarnia dla ogrodników rynkowych. Oferuje on dobry stosunek ceny do jakości i sprawdził się przy bardzo dobrej wydajności produkcji. Szklarnia pokryta blachą z tworzywa sztucznego posiada otwory wentylacyjne, które umożliwiają dostosowanie pożądanego poziomu temperatury i wilgotności.
Szklarnia poliwęglanowa.
Dzięki swojej przezroczystości pozwala na wjazd maksymalnej ilości światła. Ten nietłukący się materiał przypominający szkło ma przewagę estetyczną i obiecuje dobrą izolację. Pochyły dach ułatwia jego utrzymanie i odzyskiwanie wody deszczowej przydatnej do podlewania.
Szklarnia ramowa.
Ten niewielki model pozwala chronić pierwsze plantacje. Ta szklarnia znajduje się blisko ziemi i sprzyja aklimatyzacji młodych roślin na zewnątrz. Występuje w żywicy, drewnie lub poliwęglanie.
Szklana z hartowanego szkła.
Ten typ modelu ma tę zaletę, że jest szczególnie piękny, ale ma kilka wad. Szklana ta jest bardzo droga. Im grubsze jest szkło, tym bardziej jest ono izolujące i tym droższe. Wpuszcza światło, ale może się złamać, w przeciwieństwie do poliwęglanu. Zawsze istnieje rozwiązanie w postaci szkła hartowanego, które jest znacznie mocniejsze od szkła ogrodniczego, a odłamki nie są stępione w przypadku pęknięcia szkła.
Różne użyte materiały.
Po wybraniu materiału, który zostanie wykorzystany jako izolacja dla Twojej szklarni, musisz wybrać materiał, który zostanie wykorzystany jako konstrukcja.
Stal.
Konstrukcje stalowe są mniej powszechne, ale mają tę zaletę, że są odporne i elastyczne. Idealnie nadają się do profesjonalnych szklarni, ponieważ są na ogół bardzo duże. Należy jednak zadbać o to, aby stal nie utleniała się, co prowadziłoby do pogorszenia stanu szklarni. Ciężar konstrukcji stalowej jest ważny, trudny do manewrowania.
Aluminium.
Jest to najczęściej stosowany materiał, jest lekki i dlatego łatwy w montażu. Aluminium wymaga niewielkiej konserwacji, ponieważ jest odporne na rdzę. Cienka struktura minimalizuje również cień w szklarni.
Drewno .
Zużywamy coraz mniej drewna, ponieważ nie jest ono zbytnio odporne na różne warunki klimatyczne. Chociaż jest to bardzo estetyczne i oferuje wysokiej jakości izolację, wybrane drewno nie może gnić i musi być zbyt elastyczne, aby przetrwać w czasie. Jest również grubszy i oferuje mniej światła dla roślin.