Oszczędności

Jak zmniejszyć rachunki za wodę? Pożyteczne wskazówki.

Jako cenny zasób, każdego dnia korzystamy z wody w obfitości. I czasami mamy trudności z kontrolowaniem kosztów finansowych i środowiskowych. Aby pomóc ci obniżyć rachunki poniżej lista wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć zużycie wody.
Zużycie wody, jaka jest rzeczywistość we Francji?

Wskazówka nr 1: Preferować prysznice do kąpieli.

Wanny i prysznice są największą pozycją w wydatkach na wodę we francuskich gospodarstwach domowych. Stanowią one 39% naszego zużycia wody w ciągu całego roku. Jest to zatem pierwsza pozycja, na której można dokonać oszczędności. Aby napełnić wannę, trzeba liczyć średnio od 150 do 200 litrów wody. I odwrotnie, prysznic zużywa około 15 litrów wody na minutę. Jest więc bardziej ekonomiczny, jeśli nie zajmie ci to zbyt wiele czasu. Rzeczywiście, 10-minutowy prysznic nie jest rozwiązaniem! Zużywa prawie tyle samo wody co kąpiel. Dlatego ograniczamy się do 5-minutowego prysznica dziennie, czyli 75 litrów wody. To więcej niż wystarczy, a zużycie wody można zmniejszyć o połowę.
Pozwoli to również zaoszczędzić na energii elektrycznej lub gazie. A tak, twój podgrzewacz wody będzie musiał produkować mniej gorącej wody! To tylko kilka kWh zaoszczędzonych na rachunkach za energię.

Wskazówka nr 2: Wymień swoją obecną głowicę prysznicową na ekonomiczną głowicę prysznicową.

Jak już mówiliśmy, prysznic jest bardziej ekologiczny, o ile nie będziesz się zbytnio kręcił! Aby jeszcze bardziej zredukować zużycie wody, zastąp tradycyjną głowicę prysznicową ekonomiczną. Ta ostatnia ma tę zaletę, że zużywa tylko 6 litrów wody na minutę. I aby kontynuować oszczędzanie w łazience, unikamy puszczania wody podczas mycia zębów. Najbardziej ekonomiczny sposób? Napełnij małą szklankę wodą, aby przepłukać usta!

Wskazówka nr 3: Oszczędzanie wody w łazience.

Toalety odpowiadają za 20% naszego rocznego zużycia wody, co może się wydawać nieistotne. W rzeczywistości, spłukiwanie toalety zużywa od 6 do 12 litrów wody na każde użycie. I jak zawsze, ekonomiczne rozwiązania są możliwe! Najlepsze: zdecydować się na suche toalety. Bardzo ekologiczne, w ogóle nie wymagają wody. Po prostu trzeba będzie rozważyć pewne prace i mają one swój koszt.
Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana spłuczki na bardziej ekonomiczny model dwuprzyciskowy. Następnie można wybrać przepływ, naciskając mały lub duży przycisk. Pozwoli to na zaoszczędzenie około 45 do 60% wody rocznie. Kolejna rada: umieścić w zbiorniku butelkę pełną piasku lub cegły. W ten sposób spłuczka będzie się mniej napełniać i zużywać mniej wody za każdym razem, gdy będzie używana.

Wskazówka nr 4: Używanie zmywarki do naczyń.

Powszechne jest błędne przekonanie, że oszczędzanie wody polega na tym, że ręczne zmywanie naczyń byłoby bardziej ekonomiczne. To nie jest prawda! W rzeczywistości, standardowa bateria dostarcza średnio 12 litrów wody na minutę. Dla porównania, Ademe podaje, że zmywarka zużywa od 7 do 15 litrów wody na cykl. Obliczenie jest więc szybkie. Jeśli używasz wody przez więcej niż minutę, będziesz już zużywał więcej wody niż przy użyciu maszyny.

Wskazówka nr 5: Naprawić wycieki wody.

Wycieki wody mogą szybko stać się odpływem finansowym. Szacuje się, że mogą one odpowiadać za 15 do 20% zużycia wody w gospodarstwie domowym. Na przykład, kapiący kran traci około 4 litrów wody na godzinę. Najbardziej katastrofalne z nich to przecieki spłukiwane. Rzeczywiście, kiedy spłukuje się toaletę, traci się 25 litrów na godzinę. Przecieki wody nie zawsze są łatwe do znalezienia. Aby sprawdzić, czy w Twoim domu wszystko jest w porządku, zrób zdjęcie licznika. Potem, przez kilka godzin, nie używaj wody w ogóle. Jeśli liczby na liczniku się przesunęły, to jest kość! Mając te informacje w ręku, będziesz musiał sprawdzić wszystkie swoje krany, toalety i inne urządzenia wykorzystujące wodę, aby ustalić pochodzenie.

Wskazówka nr 6: Lepsze podlewanie ogrodu.

Jak wiedzą szczęśliwi właściciele ogrodów, rośliny dosłownie żyją z miłości (lub przynajmniej uwagi) i świeżej wody. A tak, drzewa, ogród warzywny i kwiaty potrzebują dużo do picia. Dlatego optymalizujemy podlewanie roślin. Jeśli możemy, ustawiamy automatyczny system nawadniania podłączony do czujnika wilgotności. Pozwala to na podlewanie we właściwym czasie i w odpowiedniej dawce.

W przeciwnym razie lepiej jest podlewać wcześnie rano, aby zapobiec parowaniu wody! Można to robić również wieczorem, ale kwiaty zazwyczaj mniej „lubią” tą porę dnia. Kiedy liście są mokre wieczorem, rośliny są bardziej podatne na choroby. Powinieneś więc obudzić się pół godziny wcześniej i wyjść na zewnątrz i rozpieszczać swój ogród! Aby maksymalnie ograniczyć parowanie, wybierasz ściółkę organiczną, którą kładziesz u podnóża rośliny. Będzie on działał jako rezerwat wody, a w trakcie rozkładu będzie dostarczał jej składników odżywczych. W końcu unikamy podlewania trawnika, nawet jeśli jest on żółty. To nie jest ani dobre dla twojego portfela, ani dobre dla planety! Dobry ogrodnik musi wiedzieć, jak ufać pogodzie i deszczowi.

Nie trzeba już kupować szkodliwych dla środowiska chemikaliów. Do chwastów można użyć wody do gotowania z makaronu lub ziemniaków. Po prostu wylej to na chwasty, póki jeszcze się gotuje i gotowe!

Wskazówka nr 7: Zbieranie wody deszczowej.

Zbieranie wody deszczowej, które nie jest powszechnie praktykowany, jest bardzo skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Rzeczywiście, woda deszczowa jest wolnym i często obfitym zasobem. Może być używana do celów domowych: spłukiwanie, sprzątanie, ogrodnictwo. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, gospodarstwo domowe może zmniejszyć jej zużycie o 26%. Z drugiej strony, to nie jest woda pitna. Nie nadaje się zatem do spożycia.

Dodaj komentarz