Praca

Odzież ostrzegawcza – kiedy jest konieczna i gdzie ją kupić?

Ubrania stosowane przez pracowników na stanowiskach pracy w wielu branżach muszą spełniać określone wymogi. Wtedy, gdy istnieje ryzyko, że pracownik może nie być zauważony podczas pracy, zaleca się stosowanie specjalnych ubrań o właściwościach ostrzegawczych. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest odzież ostrzegawcza?

Pojęcie odzieży ostrzegawczej odnosi się do odzieży, która ma na celu pełnienie funkcji ostrzegania. To możliwe, ponieważ jest ona wykonana ze specjalnych materiałów, które powodują, że jest ona od razu zauważalna – nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą.

Odzież ostrzegawcza najczęściej szyta jest z materiałów w jaskrawych kolorach, na przykład jak pomarańczowy czy żółty. Umieszcza się na niej także odblaskowe elementy, na przykład w formie naszywanych pasów. W ten sposób korzystający z niej pracownik może być zauważony natychmiast.

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Obecnie odzież ostrzegawcza dostępna w sklepach to szeroka gama produktów, które mogą być dopasowane do użycia na praktycznie każdym stanowisku pracy. Wśród nich można wymienić produkty jak:

  • Koszulki ostrzegawcze – są one stosowane we wnętrzach oraz na zewnątrz podczas ładnej pogody,
  • Bluzy ostrzegawcze – pozwalają na zapewnienie większego komfortu termicznego podczas pracy,
  • Kurtki ostrzegawcze – dostępne są one jako kurtki przejściowe oraz jako kurtki zimowe,
  • Spodnie ostrzegawcze – można kupić je jako spodnie do pasa, czyli kończące się na pasie, a także jako ogrodniczki ostrzegawcze,
  • Kamizelki ostrzegawcze – stosowane są do noszenia na innych ubraniach, na przykład na koszulkach t-shirt, bluzach, kurtkach, które nie mają właściwości ostrzegawczych, odblaskowych,
  • Czapki ostrzegawcze – czapki z daszkiem wykończone elementami odblaskowymi. 

Na jakich stanowiskach pracy stosowana jest odzież ostrzegawcza?

Z odzieży ostrzegawczej należy korzystać na każdym stanowisku pracy, na którym ważne jest zapewnianie pracownikom właściwej widoczności. Jest to bardzo istotne nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczeń.

Przykładowo odzież ostrzegawcza używana jest w branży drogowej, między innym podczas budowy czy remontów dróg, w branży transportowej, głównie na lotniskach, kolejach, dla kierowców samochodów. Także jest ona kupowana dla pracowników magazynowych, zwłaszcza w dużych magazynach, w których korzysta się z wózków widłowych. Ponadto może być ona używana także w branży rolniczej, przez operatorów urządzeń.

Odzież ostrzegawcza – gdzie ją zakupić?

Ubrania ostrzegawcze w bardzo szerokim wyborze można kupować w sklepach BHP oraz bezpośrednio u producentów, na przykład na stronie internetowej mark-helper.com.

Jak dobrać odpowiednie ubrania ostrzegawcze?

Aby wybrać właściwe ubrania o właściwościach ostrzegawczych, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, między innymi:

  • Stanowisko pracy – ubrania powinny opowiadać wymogom, jakie musi spełniać odzież na konkretnym stanowisku pracy,
  • Komfort – ubrania powinny być dla pracowników wygodne, aby zapewniać im maksymalny komfort podczas wykonywania obowiązków,
  • Aura – jeżeli pracownicy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, wtedy konieczne jest dobranie ubrań w taki sposób, aby odpowiadały one warunkom pogodowym.

Odzież ostrzegawcza z logo – czy warto?

W sprzedaży można zamówić również ubrania ostrzegawcze wyposażone w logo, czyli poddane znakowaniu.

Odzież robocza z logo jest w stanie zadbać o profesjonalny odbiór i wizerunek firmy, dlatego też może być ona bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza tam, gdzie pracownicy stykają się z klientami. Pozwala ona wtedy na zwiększenie rozpoznawalności firmy i dba o jej pozytywny odbiór.

Dodaj komentarz