Praca

Rękawice ochronne

Od dawna rękawice mają służyć ochronie naszych dłoni. Pierwotnie miały chronić przed zimnem i mrozem. Z czasem ich funkcję rozrosły się na ochronę rąk w związku z wykonywaną pracą.

Rękawiczki w swojej pracy wykorzystują lekarze, pielęgniarki i laboranci. Chronią dłonie w lateksowych rękawiczkach, które umożliwiają precyzyjne wykonywanie zabiegów.

Na rękach ogrodnika również znajdziemy rękawiczki, które chronią go przez zanieczyszczeniem i drobnymi urazami. Typów rękawiczek jest jednak więcej. Najczęściej mamy do czynienia właśnie z rękawicami ochronnymi, które wykorzystują w pracy magazynierzy, pakowacze lub pracownicy transportu drogowego. Istnieje jednak typ rękawic stworzony do ochrony ludzkich rąk przed głębokimi ranami, otarciami i innymi urazami mechanicznymi podczas pracy z ostrymi narzędziami. Ten typ rękawic to rękawice antyprzecięciowe.

Rodzaje rękawic antyprzecięciowych

Rodzajów rękawic antyprzecięciowych znajdziemy w ofercie sklepów tyle, ilu jest producentów. Różnią się rozmiarem i kolorem, ale także wyglądem zewnętrznym. Jedne wkładane są niczym zwykle rękawiczki, inne posiadają zapięcia na rzepy. Każdy typ rękawic antyprzecięciowych charakteryzuje się elastyczną tkaniną, solidnym włóknem, który zapobiega uszkodzeniom dłoni, jak również strukturze, która działa antywibracyjnego. Rękawice tego typu docenią osoby pracujące w tartakach i stolarniach, a także wszędzie tam, gdzie do pracy wykorzystuje się maszyny tnące, igły, gwoździe, noże i szkło.

Rękawice antyprzecięciowe mają ochraniać dłonie pracowników przed niechcianym uszkodzeniem. Pamiętajmy jednak, że nie jest to ochrona kompleksowa. Rękawice nie są niezniszczalne, dlatego nie należy ich umyślnie poddawać bezpośredniemu naciskowi ostrego przedmiotu. Producenci dokładają wszystkich starań, aby rękawice antyprzecięciowe były jak najbardziej wytrzymałe i zapewniały faktyczną ochronę. W tym celu dodatkowo są powlekane warstwami gumy lub poliuretanu PU, niektóre typy wzmacniane również skórą. Dodatkową formą zabezpieczenia, poza rękawicami, są rękawy oraz ochraniacze na przedramiona. Wykorzystywane są w sytuacjach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia nie tylko dłoni, ale również dalszej części ręki.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Rękawice antyprzecięciowe są ściśle związane z BHP. W każdym zakładzie pracy, w którym mamy do czynienia z czynnikami fizycznymi, które mogą zagrażać pracownikom, należy zapewnić podwładnym odpowiednią ochronę. Taką formę ochrony pełnią między innymi rękawice antyprzecięciowe. Bez środków ochrony indywidualnej, pracownicy nie mogą wykonywać pracy na stanowiskach obarczanych ryzykiem zawodowym.

Dodaj komentarz