E-commerce

Jaki rodzaj maski do nurkowania najlepiej sprawdzi się pod wodą?

Każda maska do nurkowania zbudowana jest z tych samych elementów: posiada szybę lub szyby, ramkę stanowiącą jej główną konstrukcję oraz regulowany pasek mocujący. Wybór maski niestety nie należy do najprostszych, ponieważ aby zwiedzać w komfortowych warunkach podwodny świat, należy wybrać sprzęt, który nie będzie tego utrudniał, będzie idealnie dopasowany i nie będzie uwierał czy ograniczał pola widzenia. Nurkując w basenie albo w Bałtyku, w którym widoczność jest i tak mocno ograniczona z uwagi na zanieczyszczoną wodę może nie jest to najistotniejsze, ale wybierając się w inne zakątki świata i chcąc zobaczyć atrakcje podwodnego świata, warto wybrać najlepszy dla siebie sprzęt wodny.

Na co zwrócić uwagę kupując maskę do nurkowania?

Maska do nurkowania to okno na świat każdego nurka bez względu na poziom jego zaawansowania, chociaż i to ma znaczenie w jego wyborze. Np. osoby rozpoczynające przygodę z tym sportem powinny rozważyć maski przezroczyste dla uzyskania większej widoczności, lekkie, aby nie odczuwać dyskomfortu pod wodą, a także elastyczne, aby jak najmniej krępowały ruchy.

Szyba maski

Szyba maski to element, który zwiększa lub zmniejsza widoczność i efekty podczas nurkowania. Możemy wybierać spośród:

  • Masek z szybą pojedynczą
  • Masek z szybą dzieloną
  • Masek panoramicznych

Pojedyncza szyba, której rama nie rozdziela na dwie soczewki daje duży komfort nurkowania i szerokie pole widzenia – sprawdzi się idealnie dla początkujących nurków, lub osób nurkujących rekreacyjnie i amatorsko. Maska z dzieloną szybą daje szeroki kąt widzenia i często korzystają z niej osoby na bardziej zaawansowanym poziomie, ale jej zaletą jest również możliwość zamontowania szkieł korekcyjnych w przypadku wady wzroku nurka. To spore udogodnienie dla osób, które mają duże wady wzroku i nie widzą dobrze z oddali. Dzięki szkłom korekcyjnym nawet osoby borykające się z zaburzeniami widzenia bez okularów nie są wykluczone z uprawiania tego sportu. Do wyboru mamy jeszcze maski panoramiczne, z których najchętniej korzystają zawodowi nurkowie. Maski te zostały wyposażone w boczne i niekiedy też dolne szyby, co zwiększa pole widzenia pod wodą, ale z kolei mnogość szyb odbija światło i dla początkującej osoby może być to problematyczne podczas poruszania się pod wodą.

Szkła masek do nurkowania mogą również posiadać antyrefleksyjną obróbkę soczewek, filtry blokujące wysokoenergetyczne światło widzialne i szkło optyczne CrystalView, dzięki któremu uzyskujemy idealną przejrzystość pod wodą, piękny kolor i zwiększoną ilość światła pozwalającą na lepsze poznanie podwodnego świata. Przykładem mogą być tutaj profesjonalne maski do nurkowania marki Paragon.

Rama maski

Rama to konstrukcja, która trzyma w ryzach szkła i soczewki oraz pozostałe elementy maski. Wykonana z tworzywa sztucznego musi być dobrze dopasowana aby nie wpuszczała do środka wody. Warto wybierać maski silikonowe, które po pierwsze są bardziej miękkie i elastyczne, idealnie dopasowują się do kształtu głowy i twarzy i nie uwierają podczas zabawy pod wodą.

Dodaj komentarz