Jak niestandardowo a zarazem praktycznie udekorować otwory okienne? To proste za pomocą czarnych żaluzji drewnianych, które stanowią oryginalny dodatek do każdego pomieszczenia, bez względu na jego obecne wyposażenie. Kolor czarny należy do uniwersalnych, dlatego żaluzje w tym odcieniu będą wyglądały reprezentacyjnie zarówno w salonie, gabinecie i kuchni. Znajdują zastosowanie w stylistyce nowoczesnej, loftowej, glamour, rustykalnej.
Żaluzje drewniane – szyk w Twoim domu
Żaluzje jako alternatywa dla tradycyjnego wzornictwa, zyskują coraz większą popularność, a dziś przynajmniej jedno okno w pokoju zdobione jest w ten sposób. Materiałem, z którego są wykonane może być wszystko – plastik, aluminium, tkanina lub drewno. Ten ostatni coraz bardziej przyciąga wzrok i wydaje się być doskonałym detalem w drodze do stylowego, przytulnego i naturalnego wnętrza. Żaluzje drewniane prezentują się bardzo efektownie i idealnie wpasowują się w klasyczny wystrój domu. Dodają połysku i elegancji projektowi oraz mają szereg zalet.
Lamele – podstawa żaluzji, specjalne drewniane deski, montowane za pomocą łączników w jedno płótno można układać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Listwy mogą być wykonane są z różnych gatunków drewna egzotycznego. Dostępna jest różna szerokość lameli, najczęściej to 25 mm i 50 mm. Pocięte lamele są polerowane, suszone, lakierowane. Mogą być nieruchome lub obracać się wokół własnej osi, redystrybuując przepływ światła i powietrza.
Czarne żaluzje drewniane – skąd taka popularność?
Wyposażenie wnętrz w ciemnych odcieniach jest popularne od wieków, ale dekoracja okna za pomocą żaluzji drewnianych czarnych dopiero od jakieś czasu. Drewno jest materiałem naturalnym i bardzo trwałym, pomalowane na czarno i odpowiednio zabezpieczone długo zachowuje trwałość, nie blaknie i prezentuje się doskonale przez cały czas użytkowania. Czy stale zmieniające się trendy modowe w aranżacji wnętrz mogą spowodować brak zastosowania dla ciemnych odcieni osłon okiennych? Czarne żaluzje drewniane nie poddają się trendom i nawet po kilku latach będą cały czas na topie. Wystarczy wybrać odpowiednią szerokość lameli i zamówić żaluzje na konkretny wymiar. Dostępne są zarówno wąskie (25mm) lamele i szerokie (50mm), można więc bez problemu dopasować modele do swoich okien.
Czarne żaluzje drewniane w każdym wnętrzu
Projektanci wnętrz doszli do wniosku, że czarne żaluzje drewniane odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Czerń chłonie światło, ale nie można zapominać, że może optycznie zmniejszać powierzchnię pomieszczenia. Z tego powodu przed zamówieniem czarnych żaluzji trzeba przemyśleć wystrój wnętrza, aby uzyskać jego funkcjonalność i prawidłową regulację wpadającego światła. Należy uwzględnić takie elementy wykończenia jak: kolorystyka ścian, sufitu, podłóg. Jasne detale w salonie i czarne osłony okienne będą wyglądać stylowo i oryginalnie.
Etapowa instalacja żaluzji drewnianych
Przed zakupem żaluzji drewnianych należy zmierzyć okno. Aby to zrobić, musisz wybrać metodę montażu: wewnętrzną, zewnętrzną lub sufitową. Dzięki wewnętrznej metodzie mocowania montaż konstrukcji odbywa się bezpośrednio na ramie okiennej. Rozmiar lameli drewnianych powinien być zgodny z szerokością ramy, wsporniki mocowane są od góry. Zewnętrzny sposób mocowania konstrukcji wykonuje się na ścianie, bezpośrednio nad oknem, wymiar lameli powinien przekraczać otwór okienny.
W przypadku montażu sufitowego wspornik znajduje się nad oknem, na suficie, a lamele powinny zakrywać otwór okienny. Do mocowania służą kotwy lub kołki. Jeśli żaluzje są obszerne i mają dużą wagę, kotwy są brane pod dużym obciążeniem. Następnym krokiem jest zainstalowanie wsporników bocznych. Wspornik to mała kostka z jednej strony, otwarta z drugiej. Zdejmij z niej pokrywę śrubokrętem i przykręć ją śrubami w przewidzianym miejscu.
Do środkowej części otworu przymocowany jest wspornik. Teraz włóż górną szynę do wsporników. Następnie możesz rozszerzyć wszystkie lamele. Załóż pasek na linkę i wspornik zaciskowy. Jego zadaniem jest unieruchomienie żaluzji poprzez uniemożliwienie przesuwania się lameli, gdy żaluzje są zamknięte. Cały algorytm montażu żaluzji drewnianych opisany jest w instrukcji.
Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)