W wielu firmach trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez samochodów służbowych. Dotyczy to choćby przedsiębiorstw zatrudniających przedstawicieli handlowych, którzy codziennie muszą odwiedzać klientów. Zakup nowych aut jednak zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Nie każdą firmę na to stać, a już zwłaszcza firmę, która dopiero rozpoczyna swoją działalność. Często również kredyt nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie da się ukryć, że nowe firmy mogą mieć problem z jego zaciągnięciem. Na szczęście jest jednak korzystna alternatywa. Mowa tu o leasingu samochodu, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Na czym polega i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
Czym jest leasing samochodu?
Ogólnie rzecz ujmując, leasing to korzystna forma finansowania. Co ważne, skorzystać z niego mogą zarówno małe, jak i duże firmy. Dotyczy to także przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Sam sposób działania leasingu nie jest skomplikowany. Leasingobiorca w ramach ustalonej miesięcznej opłaty (rata leasingowa), może przez określony okres korzystać z przedmiotu leasingu. W tym przypadku jest to samochód. Trzeba tu podkreślić, że przez cały okres trwania umowy leasingu to leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem auta, a nie leasingobiorca.
Na czym polega leasing auta?
Ogromną zaletą leasingu jest fakt, że po jego zakończeniu leasingobiorca ma możliwość wykupu samochodu na własność. Jego wartość pomniejszona będzie wówczas o wpłacone przez okres leasingu raty. Oczywiście nie jest to obowiązkiem po przedsiębiorcy. Po zakończeniu umowy leasingu może on zwrócić samochodu i zakończyć współpracę bądź podpisać nową umowę na nowe auto. Firmy leasingowe oferują zarówno leasing samochodów nowych, jak i używanych. Dzięki temu przedsiębiorca może wybrać takie auto, jakie odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Co ważne, możliwy jest również leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.
Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z leasingu auta?
Chcąc skorzystać z leasingu samochodu, przedsiębiorcy najczęściej liczyć mogą na uproszczone warunki finansowania. Oznacza to, że firma leasingowa nie wymaga dokumentów finansowych. To oraz brak konieczności udowadniania zdolności kredytowej sprawia, że z tej formy finansowania skorzystać mogą również nowe firmy. Dużą zaletą leasingu jest fakt, że decyzja o jego przyznaniu zapada bardzo szybko, co dla przedsiębiorców ma szczególne znaczenie.
Z jakiej formy leasingu można skorzystać?
W przypadku leasingu samochodu wyróżnić można dwie formy finansowania. Mowa tu o leasingu operacyjnym oraz o leasingu finansowym. Ten pierwszy cieszy się największą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że w tym przypadku przedsiębiorca może raty leasingowe w całości uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, a tym samym odliczyć je od podatku. Jeśli natomiast chodzi o leasing finansowy, to w tym przypadku samochód zaliczany jest do składników majątkowych przedsiębiorstwa. Oznacza to konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć można oprócz odpisu amortyzacyjnego jedynie część raty leasingowej.
Jak wybrać leasing samochodu?
Na rynku działa wiele firm leasingowych. Wybór tej konkretnej nie jest zatem wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Przebrnięcie przez gąszcz wszystkich ofert jest naprawdę trudnym zadaniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośrednika. Wskazać można tu choćby na firmę ClickLease. Posiada ona w swojej ofercie ok. 40 firm leasingowych i na wniosek zainteresowanego leasingiem przedsiębiorcy dobiera najlepsze rozwiązanie. To duża wygoda i oszczędność czasu.